Gdzie kupić produkty marki Kadefarm?
Produkty na rany
Produkty na rany
Produkty na rany
Produkty na rany
Proces gojenia rany jest procesem złożonym i przebiega z zaangażowaniem wielu mechanizmów obronnych i regeneracyjnych naszego organizmu. Uszkodzenie skóry zapoczątkowuje reakcję zapalną, w wyniku której dochodzi do nagromadzenia na jej powierzchni płynu wysiękowego. W skład płynu wchodzą substancje, które umożliwiają odrodzenie się oraz rozrastanie komórek układu odpornościowego oraz komórek naskórka. Substancje te najlepiej działają w środowisku wilgotnym, stąd wysuszenie powierzchni rany przedłuża proces jej gojenia. Nieuszkodzone części naskórka, rozrastając się stopniowo pokrywają miejsce uszkodzenia. W końcowym etapie komórki te doprowadzają do pokrycia całej powierzchni rany nowym naskórkiem.
Sposób 1: Prawidłowe oczyszczenie rany i działanie przeciwbakteryjne
Pierwszym działaniem powinno być oczyszczenie rany pod bieżącą zimną wodą lub przy użyciu soli fizjologicznej. Nie zaleca się przemywania ran środkami zawierającymi alkohol oraz jodynę, gdyż ich dodatek może działać drażniąco i powodować powiększenie się rany. Ponadto takie działanie może wysuszyć powierzchnię rany, co opóźni proces regeneracji i sprawi, że rana stanie się łatwiejszym celem dla drobnoustrojów.
W przypadku zranienia, otarcia czy oparzenia jesteśmy narażeni na liczne bakterie, które pokrywają powierzchnię naszej skóry (fizjologiczna flora bakteryjna) oraz na bakterie ze środowiska zewnętrznego. Tak więc na uszkodzoną skórę warto nakładać także preparaty mające właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, np. z mikronizowanym srebrem i kwasem hialuronowym (obie substancje obecne są w maści i sprayu Ranisilver®).
Sposób 2: Właściwa częstotliwość zmiany opatrunku
Rany przewlekłe – opatrunki powinno się zmieniać co 7 dni, a w przypadku dużego wysięku co 2-3 dni. Częsta zmiana opatrunków działa drażniąco na nowe, delikatne tkanki i niszczy procesy naprawcze.
Otarcia naskórka, skaleczenia – powierzchnia otarcia pokrywa się kropelkami krwi, które krzepnąc tworzą strup – opatrunek wówczas zakładamy na krótko bądź wcale.
Oparzenia lekkie (I, II stopień) – opatrunek należy wymieniać raz dziennie, chyba że jest to opatrunek specjalny, wymagający zmiany raz w tygodniu. Oczywiście, gdy z rany sączy się wydzielina, należy zmieniać go częściej.
Rany bolące, zainfekowane, z towarzyszeniem gorączki – takie rany i chroniące je opatrunki muszą być kontrolowane na bieżąco, szczególnie gdy są rozmiękczone i zanieczyszczone lub przestają być chłonne czy stabilne.
Sposób 3: Zastosowanie produktów przyspieszających gojenie
Gojenie rany rozpoczyna się od obkurczenia naczyń krwionośnych wokół rany, co powoduje zatrzymanie wypływu krwi, a brzegi rany zaczynają schodzić się ze sobą. Skóra uruchamia także naturalny proces obronny, oczyszczający ranę z bakterii i martwych tkanek.
Niezmiernie ważne jest zatem zapewnienie ranie optymalnego środowiska do jej gojenia, wspomagając naturalne procesy regeneracji tkanek.
W tym celu należy stosować preparaty o stosunkowo szerokim spektrum działania. Szczególnie dobrze tolerowany jest produkt Ranisilver® dostępny w maści lub sprayu. Zawiera między innymi mikronizowane srebro o działaniu bakteriobójczym oraz kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy powoduje silne nawilżenie skóry w okolicy rany, dzięki czemu staje się elastyczna i odpowiednio napięta.
Dodatkowo kwas hialuronowy pobudza migracje komórek, co istotnie sprzyja regeneracji tkanek i gojeniu rany, natomiast zawartość witaminy E chroni przed powstawaniem mikrozakrzepów.
Ranisilver® zapewnia odpowiednio wilgotne środowisko rany i działa antybakteryjnie, pobudzając skórę rany do tzw. naskórkowania, czyli gojenia.
Zależnie od tkliwości rany i jej umiejscowienia zaleca się stosowanie Ranisilver® w maści lub sprayu. Niewielkie rany wystarczy posmarować warstwą maści. Jeśli pacjent woli nie dotykać rany lub – jeśli rana jest bardziej rozległa – wygodniejszy będzie spray.
Ranisilver® maść i spray stosujemy także w przypadku oparzeń I i II stopnia w celu przyspieszenia regeneracji tkanek i szybszego zabliźniania rany.
W przypadku ran trudnych, o zaburzonym procesie gojenia, lekarz może dodatkowo przepisać pacjentowi antybiotyk.